Menu

 

G-Portál

GEOINFORMATIKA.SK

GeoBusiness

Geo:

Vize

Sympozium "GIS Ostrava 2011" nabízí v programu řadu výzkumných a aplikačních témat.

"Vývoj v oblasti DPZ" Anglická verze představuje nové metody, data, senzory a nové aplikace v DPZ. Nové metody jsou zaměřeny na společné využití různých typů dat, včetně dat pro GIS, což umožňuje řešit komplexní úlohy při studiu vzájemných vztahů mezi přírodními změnami, globálními změnami a antropogenními vlivy. Nové datové typy a nové senzory přinášejí nové možnosti ve využití spektrálního snímkování, polarimetrii, interferometrii, v optické i v mikrovlnné části dálkového průzkumu Země, zejména při studiu krajinného pokryvu, kterého se využívá v oblasti lesnictví, zemědělství, geologie, krizového řízení, hydrologie atd. Další trendy vývoje ukazují na rozvoj použití metod DPZ nejen pro snímkování povrchu Země, ale i pro snímkování povrchu stavebních objektů, hodnocení materiálů a jejich kvality.

"Vývoj v oblasti prostorového modelování" Anglická verze je tématem zaměřeným na pokročilé postupy v prostorových analýzách a modelování, s důrazem na přínos geoinformatiky. Příspěvky k teoretickým aspektům prostorového modelování by se měly orientovat na zavádění nových metod nebo novém využití stávajících metod v prostorovém modelování, zejména v prostorové statistice, geostatistice, časoprostorovém modelování a analýzách reliéfu. Případové studie v oblasti klimatologie, hydrologie a vodního hospodářství, lesnictví a zemědělství či krajinná ekologie přispějí k dokumentaci vývoje v oblasti aplikovaného environmentální modelování. Rovněž příspěvky z oblasti urbánní geografie, geografie dopravy a dalších oblastí sociálně-ekonomických analýz a modelování jsou vítány. Spektrum témat je doplněno o modelování technických systémů.

Téma "Výzvy v geoinformačních technologiích" Anglická verze se zaměřuje na problematiku návrhu a vývoje geoinformačních technologií a technického zázemí nezbytného pro zvýšení účinnosti těchto technologií. Klíčovým faktorem je interoperabilita systémů, která umožňuje integraci systémů ať již v rámci jedné organizace či napříč několika státy. V tomto tématu poskytujeme prostor pro diskuzi o úloze otevřených standardů, open source software i software s uzavřeným kódem. Diskutovat budeme rovněž o limitech řady aplikací způsobovaných nízkou výkonností existujících systémů. Jednou z hlavních výzev v technologickém vývoji GI-systémů je proto hledání řešení, které přinášejí vyšší rychlost (vyrovnávací paměti, lepší algoritmy pro vizualizaci geodat, nové datové struktury, nové datové modely) a zvyšují spolehlivost programů (monitoring, logování, učící se systémy)

Téma "Nástroje pro harmonizaci a integraci podporující implementaci směrnice INSPIRE" Anglická verze se zaměřuje na problematiku nástrojů pro harmonizaci a integraci v rámci implementace směrnice INSPIRE.

Témata aplikačního bloku poskytují prostor pro prezentaci příspěvků zaměřených na využití geoinformačních technologií ve vybraných aplikačních oblastech a umožňují dokumentovat a diskutovat zejména přístupy k řešení, způsoby implementace a dosažené praktické výsledky. Zvláštní pozornost je věnována průřezovým tématům, kterými jsou implementace INSPIRE, data pro GIS a vývoj GIS aplikací.

Historie

Historie předchozích ročníků GIS Ostrava je k dispozici zde.